با پیشرفت تکنولوژی و افزایش نیاز های روزمره مردم روزانه درخواست ها برای خرید خدمات به صورت آنلاین افزایش میابد شاید بهتر باشد این گونه بیان کنم هر کسب و کار سنتی باید به فکر آنلاین شدن باشد.برای آنلاین شدن هر کسب و کار یک سری پیش نیاز ها وجود دارد که در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

کسب و کار های آنلاین | موزفا

پیش نیاز های یک کسب و کار برای مهاجرت از کسب و کار سنتی به آنلاین

 • انتخاب یک نام مناسب (برند)
 • خرید دامنه
 • خرید هاست مناسب
 • طراحی سایت ( طراحی UX و UI )
 • برنامه نویسی سایت (برنامه نویسی اختصاصی و یا استفاده از CMS های آماده مثل وردپرس)

 

پیش نیاز های کسب و کار آنلاین

انتخاب یک نام مناسب :

هر کسب و کار برای پیوستن به حوزه آنلاین و انتخاب نام آنلاین خود چندین راه دارد ولی در کل چندین نکته وجود دارد که باید رعایت شود.برخی نام کسب و کار سنتی خود را برای حوزه آنلاین انتحاب مکینند زیرا در حوزه کاری خود تبدیل به یک برند شدند و نام آن ها برایشان تبلیغ محسوب میشود ولی برخی دیگر باید بر اساس اصول زیر نام تجاری (برند) خود را انتخاب کنند.

نکات مهم در انتخاب نام برند:

 1. انتخاب نام کوتاه برای برند
 2. نام برند انتخابی باید املا راحتی داشته باشد
 3. تا جای ممکن نام تجاری خود را به چیز خاصی محدود نکنید
 4. سعی کنید نام تجاری شما تک باشد و مشابهی برای آن وجود نداشته باشد
 5. تلفظ نام تجاری سخت نباشد
 6. نام تجاری باید در حافظه باقی بماند و جذاب باشد

در آینده در مقاله ای جدا به صورت اختصاصی برندینگ و انتخاب نام برند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انتخاب نام برند تجاری

چگونه برای وب سایت دامنه بخریم ؟

پسوند های دامنه بسیار وجود دارد از پسوند های اختصاصی کشور ها تا پسوند های اینترنشتال ولی معولا تمامی سایت ها تا جای امکان و بسته به حوزه فعالیت خود دامنه com را انتخاب میکنند.با توجه به افزایش نرح دلار در سال های اخیر دامنه دات کام رنج قیمتی بین 30 هزار تومان تا 220 هزار تومان داشته است که در این بازار آشفته بسیار این دامنه را با قیمت های بیشتر نیز فروخته اند.برای خرید دامنه com سایت های زیادی وجود دارد ولی همراه این را در نظر داشته باشید که برخی ها از سرویس دهنده هایی سرویس میگیرند که ایران را تایید نکرده اند و امکان دارد در آینده با مشکل مواجه شوند پس سعی کنید دامنه دات کام را از جایی که معتبر هست خرید کنید.
درواقع نام دامنه برای یک کسب و کار مانند آدرس مغازه میباشد و به همین دلیل رعایت نکات نام تجاری در انتخاب دامنه بسیار مهم است و تاثیر بسزایی دارد.

انتخاب نام دامنه

چگونه هاست مناسب انتخاب کنیم؟

درواقع هاست مانند فضای مغازه شماست که شما میتوانید به صورت ماهانه و یا سالانه آن را اجاره کنید ولی در انتخاب هاست مناسب مواردی هست که باید حتما به آن ها دقت کنید زیرا که انتخاب هاست مانند انتخاب مغازه ای با پاخور خوب میتواند روی کسب و کار شما به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثییر بگذارد.

هاست ایران بخریم یا خارج

بسته به نوع کسب و کار و مخاطبین خود لوکیشن هاست خود را انتخاب کنید. اگر اکثر مخاطبین شما در ایران هستند حتما از هاست ایران استفاده کنید ولی اگه از خارج از ایران نیز مخاطب دارید میتوانید هاست را خارجی انتخاب کنید، در این میان عبارتی به عنوان  CDN وجود دارد که میتواند مشکل مخاطبین شما در اکثر کشور ها حل کند که بعدا به صورت مفصل مورد بررسی قرار میگیرد .
بهتر هست که بدانید انتخاب هاست مناسب با آپ تایم مطلوب روی سئو (بهینه سازی موتور جست و جو) که یکی از کلیدی ترین مباحث دیجیتال مارکتینگ هست تاثیر دارد .به این صورت که اگر آپ تایم مناسب نباشد و ربات هایی که قرار است به سایت سر بزنند  نتوانند این عمل را به درستی انجام دهند و یا به تعداد زیادی با در بسته رو به رو شوند باعث کاهش رتبه شما در موتور های جست و جو خواهد شد.

انتخاب هاست مناسب

چگونه سایت طراحی کنیم؟

طراحی سایت یا طراحی ظاهر سایت که به UI  نیز شناخته میشود یکی از الزامات ما در کسب و کار آنلاین است که در آن تجربه کاربری یا UX از اهمیت زیادی برخوردار است.
درواقع طراحان همراه در طراحی سایت باید به این نکته توجه کنند که چه کاری را انجام دهند که کاربر پسند تر باشد و کاربر به راحتی بتواند به هدف خود برسد و احساس خوبی داشته باشد.درکل طراحی سایت نیاز به تخصص دارد و بهتر است در این حوزه حتما از متخصصین کمک بگیرید.

برنامه نویسی سایت و یا استفاده از wordpress

طراحی سایت

با توجه به پیشرفت روز افزون سیستم های مدیریت محتوا (CMS) های آماده دیگر نگران برنامه نویسی های سنگین و زمان بر نباشید.این سیستم ها به دلیل متن باز بودن روزانه توسط برنامه نویس های زیادی آپدیت و بروز رسانی میشوند و امکان نفوذ به این سیستم ها کار ساده ای نیست علاوه بر این راه اندازی آن ها بسیار ساده میباشد و در زمان بسیار کوتاه قابل پیاده سازی است.

در مورد وردپرس و آموزش نصب آن به صورت کاملا اختصاصی مقاله را در سایت قرار خواهیم داد.