آموزش ساخت نقشه سایت

ساخت نقشه سایت از نظر گوگل بسیار برای سئو مهم است. میخواهیم در ادامه مباحث زیر را یاد بگیریم تا بتوانیم از سایت مپ به خوبی استفاده کنیم.
یکی از مهم ترین فایل های سایت ، نقشه سایت یا sitemap XML است.هر متخصص سئو برای بررسی یک سایت ابتدا نسخه به روز و کیفیت این فایل را بررسی میکند تا مطمئن شود این فایل کار میکند و بروزرسانی میشود. از طرفی هم باید مطمئن شد که موتور های جستجو به این فایل دسترسی دارند.

در این مقاله میخواهیم نگاهی به فایل نقشه سایت یا sitemap XML داشته باشیم.البته همین ابتدای کار باید یاد  اوری کنیم که نقشه سایت XML با نقشه سایت HTML تفاوت دارد.

برای رفع ابهام توضیح مختصری در این رابطه کافی است. نقشه سایت XML یک فایل با ساختار XML است. XML سر واژه eXtensible Markup Language است. XML یک زبان نشانه گذاری است، و به کاربران اجازه میدهد تا مستندات (Document) هایی اینترنتی بسازند و آنها را نمایش دهند. این ساختار، مناسب ترین ساختار برای ساختن مستندات سایت است.

در سمت دیگر HTML (Hypertext Markup Language) است که یک زبان نشانه گذاری متنی است. کار html اینست که فایل های متنی (فایل کد و کد نویسی) را به رنگ ها، المان ها، عناصر گرافیک و … مرتبط می کند.

سایت مپ XML یا نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت اساسا فقط یک لیست از لینک هایی است که میخواهید به صورت عمومی در دسترس باشد.مانند فایل robots.txt

وجود نقشه سایت به موتور های جستجو کمک میکتتد که به راختی بتوانند ادرس های جدید را مشاهده کنند و لینک های داخلی را بهتر فهرست کنند.

بهتر است علاوه بر فهرستی خام از آدرس های سایت یک متا دیتای مفید در سایت مپ ساخته شود تا در فهرست کردن اطلاعات به موتور های جستجو کمک کند.

این گزینه ها در پروتکل های سایت مپ مشخص میشود و شما میتوانید به وسیله آنها موارد زیادی را کنترل کنید.مانند:

مشخص کردن زمان آخرین تغییرات در برگه

آخرین ادرسی که در سایت ( یا قسمتی از سایت ) ایجاد شده.

زمان هایی که موتور های جستجو باید بررسی شود.

اولویت بندی بخش های مهم سایت برای ربات ها

آیا محدودیتی در تعداد URL موجود در سایت مپ وجود دارد؟

از لحاظ فنی یک سایت مپ باید داری حجمی معادل 50MB و حداکثر 50.000 آدرس باشد. اما نگران نباشید اگر سایت شما بیش از 50.000 آدرس داشته باشد شما میتوانید برای هر یک از قسمت های سایت یک نقشه سایت تهیه کنید و سپس تمام سایت مپ ها را در یم سایت مپ مادر گرداوری کنید.

میتوانید برای ایجاد نقشه سایت از افزونه یوست Yoast کمک بگیرید،با کمک این افزونه میتوان اطمینان داشت که با محدودیت در نقشه سایت مواجه نمیشوید.این افزونه برای هر قسمت از سایت یک سایت مپ میسازد و در نهایت انها را در یک فایل مادر نگهداری میکند.

افزونه یوست  Yoastعلاوه بر کار ساختن نقشه سایت میتواند به شما برای سئو درون سایت وردپرس و همپنین سئو تکنیکال کمک کند.

سایت مپ XML چطور به سئوی وب سایت وردپرس کمک می کند؟

از مزیت سایت مپ XML میتوان به نمایش اخرین تغییرات و ادرس های سایت اشاره کرد.این کار باعث کراول اسان تر سایت برای ربات موتور های جستجوگر میشود و در نتیجه سایت سریع تر بروز رسانی میشود و اطلاعات سایت همواره بروز خواهد بود.

به نقل از گوگل “ربات های موتور های جستجو از نقشه سایت برای بررسی و کراول کردن سریع سایت استفاده میکنند”.

میزان ایندکس های سایت مستقیما تحت تاثیر سایت مپ است و در سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی که از سایت مپ XML استخراج و ایندکس می شوند نمایش داده می شوند

چرا باید سایت مپ داشته باشید؟

ایندکس و کراول سریع تر درون سایت:

کراولر های موتور جستجو برای دریافت ذستورات و آدرس های درون سایت ابتدا به فایل ربات و نقشه سایت سر میزنند.

به این ترتیب هر انچه میخواهید در نتایج جستجو دیده شود را در نقشه سایت قرار دهید، فهرست ایتدکس سایتتان را به راحتی میتوانید در نقشه سایت کنترل کنید.

اولویت بندی بخش های مهم سایت برای ربات ها:

یکی دیگر از امکانات سایت مپ این است که شما میتوانید تنطیم کنید کدام بخش های سایت شما بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.میتوانید به ربات ها دستور دهید چه زمانی باید کدام بخش سایت را کراول کنند و به دنبال ائرس های جدید و بروزرسانی باشند.

ساختن نقشه سایت برای تصاویر و ویدیو ها:

با قرار دادن رسانه های سایت شامل ویدیو ها و تصاویر در سایت مپ، گوگل میتواند اطلاعات بیشتری از نقشه سایت استخراج کرده و در نتایج خود نمایش دهد. این کار کمک می کند میزان قدرت سایت در نتایج جستجو Appearance در گوگل و همچنین بینگ بیشتر شود.

 

چرا باید از سایت مپ XML استفاده کنید؟

داشتن نقشه سایت لزوما به این معنا نیت که تمامی چیز هایی که در سایت وجود دارد حت پوشش کرول و ایندکس باشد. در واقع برای بهبود وضعیت بهینه سازی سایت هم که شده باید از فایل نقشه سایت استفاده کرد. بر اساس استراتژی سئو نقشه سایت میتواند حالت های مختلفی داشته باشد یا بخش هایی متفاوت از نقشه سایت دیگر وبسایت ها داشته باشد.

پس داشتن نقشه سایت تضمین نمی کند تمام موارد ارسال شده از طریق آن در گوگل ایندکس شده یا خزنده ها آن را دریافت کنند، گوگل و الگوریتم جستجوی گوگل یک فرایند پیچیده را برای زمان بندی و مرتب کردن خزش و ایندکس دارند.

چه زمانی به نقشه سایت نیاز دارید؟

اگر سایتتان به خوبی لینک شده باشد کروال های موتور های جستجو میتوانند بخش های زیادی از سایت را پیدا کنند. اما نقشه سایت میتواند کمک کند سایت شما وضعیت بهتری از این لحاظ داشته باشد، البته اگر یکی از موارد زیر را دنبال می کند:

 

 • سایت شما بزرگ باشد.

  این یک حقیقیت است که گوگل به محتوای تازه اهمیت میدهد و نقشه سایت میتواند تازه ترین بروز رسانی های سایت را ساده تر از قبل در اختیار موتور جستجو قرار دهد.

 • اگر سایت شما بایگانی گسترده ای از برگه ها و محتوایی است که به خوبی به همدیگر لینک نشده اند.

  اگر این ماجرا برای شما واقعیت دارد و سایت شما در لینک سازی داخلی خوب عمل نکرده و برگه ها به خوبی به همدیگر لینک نشده اند، بهتر است با یک نقشه سایت آنها را فهرست کنید تا ربات موتورهای جستجو بتواند به خوبی آنها را پیدا کرده و برگه ها را بررسی کند.

 • سایت شما جدید است و بک لینک زیادی کسب نکرده است.

  ربات موتورهای جستجو مثل گوگل لینک ها را بین برگه ها و سایت ها دنبال می کنند، بنابراین اگر دیگران به برگه های شما لینک نداده باشند گوگل موفق نمی شود تمام بخش های سایت را پیدا کند.

 • سایت شما از رسانه هایی غنی و فراوان استفاده می کند که اتفاقا در دیگر جستجوهای گوگل و دیگر موتور ها دیده می شوند. گوگل میتواند اطلاعاتی اضافی از طریق نقشه سایت شما دریافت کند و از آنها برای جستجوهای مربوط به سایت شما استفاده کند.

چطور یک سایت مپ بسازیم؟

در ابتدا چند مرحله ساده پیش رو دارید که به ترتیب آنها را توضیح میدهیم:

 1. مشخص کنید کدام قسمت های سایت شما باید توسط ربات و خزنده ها ایندکس شوند.
 2. باید ساختار فایل نقشه سایتی که میخواهید را مشخص کنید تا بتوانید فایل نقشه سایت را تهیه کنید، حال آنکه با کد نویسی اینکار را انجام میدهید یا از ابزارهای آنلاین استفاده می کنید
 3. سایت مپ خودتان را باید توسط ابزارهای گوگل سرچ کنسول و بینگ وبمستر تولز تست کنید
 4. مطمئن شوید نقشه سایت شما برای گوگل قابل دسترسی است و آن را در گوگل سرچ کنسول ثبت کرده اید
 5. مطمئن شوید بینگ به فایل نقشه سایت دسترسی دارد و آن را در بینگ وبمستر تولز ثبت کرده اید

ساختار فایل سایت مپ

ربات موتورهای جستجو از ساختار (فرمت Format) های متفاوتی پشتیبانی می کنند (تا هر سایتی بتواند نقشه مناسب خودش را بسازد)، البته همه نوع نقشه سایتی که توسط پروتکل Sitemaps.org توسعه داده شده اند قابل استفاده توسط ربات موتورهای جستجو است (هر چند که نسخه ترجیح داده شده ساختار XML است ولی فرمت های RSS, Atom و html یا فایل متنی قابل پشتیبانی هستند.)

ساختار XML

فایل نقشه سایت XML باید با انکد UTF-8 توسعه یافته و دارای تمام برچسب های entity-escaped باشد.

فایل نقشه سایت باید دارای تمام برچسب های XML باشد، با تگ <urlset> شروع و با تگ </urlset> بسته شود.

 • پروتکل های استاندارد درون فایل باید با تگ </urlset> مشخص شوند
 • هر آدرس باید دارای برچسب <url> باشد
 • برای تگ مادر هر آدرس، باید یک ورودی فرزند <loc> وجود داشته باشد
 • تمامی آدرس های موجود در یک نقشه سایت فقط مربوط به یک دامنه هستند (حتی سابدامین)
 • تمامی تگ های دیگری که معرفی شده اند اختیاری هستند و اجباری در استفاده از آنها نیست، و اگر از آنها استفاده می کنید شاید همه ربات موتورهای جستجو نتوانند از آن استفاده کنند.

با این توصیفات، نمونه یک فایل نقشه سایت XML و کد های آن را برای یک آدرس می بینید:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

<url>

<loc>http://www.example.com/</loc>

<lastmod>2005-01-01</lastmod>

<changefreq>monthly</changefreq>

<priority>0.8</priority>

</url>

</urlset>

ساختار RSS و Atom 1.0

اگر یک سایت داشته باشید که خوراک فید می سازد؛ میتوانید آدرس خوراک سایت را به عنوان نقشه سایت در نظر بگیرید. بیشتر سایت سازها و فروشگاه ساز ها خودشان میتوانند یک خوراک فید Feed برای شما بسازند. RSS (Real Simple Syndication) 2.0 و همچنین Atom 1.0 از جمله خوراک هایی هستند که به عنوان سایت مپ در نظر گرفته می شوند. دقت کنید که خوراک فقط در مورد آخرین آدرسها اطلاعات ارائه می کند! چون بیشتر خوراک ها فقط آخرین آدرس ها را ارسال می کنند، پس ممکن است موتورهای جستجو تمام آدرس ها را پیدا نکنند، اما این احتمال می رود با لینک سازی در دیگر برگه ها، کمک کنید تمام آدرس های سایت شما دیده شوند.

ساختار فایل متنی Text

میتوان یک فایل متنی برای موتورهای جستجو ساخت که آدرس های سایت را (هر آدرس در یک خط) نمایش دهد. این فایل متنی با ساختار نهایی .html میتواند یک نقشه سایت جدید باشد. اما شرایطی که برای این فایل ها وجود دارد:

 • آدرس ها کامل باشند و وضعیت http یا https آنها هم باید در آدرس باشد
 • هر فایل متنی میتواند 50 مگا بایت و 50,000 آدرس را درون خود داشته باشد
 • انکد فایل باید UTF-8 باشد (وقتی فایل را ذخیره می کنید این کار را انجام دهید)
 • در فایل خود اطلاعات دیگری قرار ندهید (حتی اطلاعات فوتر و هدر را قرار ندهید)
 • نام فایل هم مهم نیست، ولی برای تشخیص ساده تر بهتر است html باشد.

افزودنی های نقشه سایت 

نقشه ی سایت ویدیو:

نقشه سایت ویدیو یک سایت مپ برای ویدیو های سایت بوده و حاوی اطلاعات اضافی در مورد ویدیو های اضافه شده در برگه هاست. میتوان یک نقشه سایت برای ویدیو ها ساخت، یا اینکه اگر نقشه های زیادی برای ویدیو ها وجود دارد، یک نقشه ایندکس برای آنها بسازید تا نقش مادر را ایفا کرده و دیگر نقشه ها را در دسترس قرار دهد.

 

نقشه تصاویر:

گوگل به تصاویر علاقه زیادی دارد. تقریبا جستجوی تصاویر در گوگل سومین ترافیک جستجو را به خود اختصاص داده و فرصت خوبی برای درخشش در نتایج تصویری گوگل مهیا شده است. معمولا فروشگاه ها و سایت های وبلاگی و خبری باید به تصاویر در سایت خود اهمیت زیادی بدهند چون میتواند رتبه سایت را بهبود بخشد. با تهیه یک نقشه تصویر Image Sitemap میتوان به بهبود رنک سایت حداقل در جستجوی Google Images کمک کرد. نقشه تصویر سایت میتواند شامل اطلاعات بیشتری از تصاویر باشد تا گوگل با آنها راحت تر باشد و از آنها در جستجوی تصاویر خود استفاده کند.

 

نقشه اخبار:

معمولا گوگل از اخبار زبان های مختلف در اپلیکیشن های خبر خوان خودش موسوم به گوگل نیوز (Google News) استفاده می کند، یک نقشه خبر سایت میتواند کمک کند سایت های خبری موقعیت بهتری در اپلیکیشن های گوگل داشته باشند. همینطور نقشه خبر سایت اجازه مدیریت ارسال اطلاعات به گوگل نیوز را میدهد. اگر سایت خبری دارید و از سایت مپ استفاده می کنید، یک نقشه سایت خبر هم برای محتوای خبری سایت بسازید. البته برای ساختن نقشه سایت خبر از نقشه ساز گوگل Google Sitemap Generator استفاده نکنید.

چطور یک سایت مپ XML بسازیم؟

به لطف افزونه های وردپرس، ساختن نقشه سایت XML بسیار آسان است. یک افزونه نصب کنید، اجازه دهید فایل نقشه سایت را بسازد، آن را در هاست آپلود کرده و به موتورهای جستجو معرفی کنید تا ایندکس ها و بروز رسانی های سایت شروع شود.

ساخت نقشه سایت با افزونه سئو Yoast SEO

استفاده از یک افزونه رایگان برای ساخت نقشه سایت همیشه به ابزارهای آنلاین ترجیح داده شده است. قبلا در آموزش افزونه Yoast SEO ساخت نقشه سایت را بررسی کردیم. افزونه Yoast SEO را از این لینک دانلود، نصب و فعال کنید. وارد امکانات افزونه شده، گزینه “نقشه سایت XML” را فعال کنید.

ساخت نقشه سایت با افزونه سئو Yoast SEO

مثل تصویر بالا، روی علامت دایره کلیک کنید، لینک نقشه سایت برای شما نمایش داده می شود، همواره بعد از آدرس سایت یک / زده و عبارت sitemap_index.xml را بنویسید تا نقشه سایت خود را ببینید.

ساخت نقشه سایت با افزونه All in One SEO

افزونه رایگان وردپرس All in One SEO Pack یکی از بهترین ها برای ساختن نقشه سایت است. علاوه بر اینکه سئوی درون سایت را برای شما هندل می کند می تواند نقشه سایت را بسازد.

ساخت نقشه سایت با افزونه All in One SEO

برای ساختن نقشه سایت توسط این افزونه میتوان وارد تنظیمات آن شد، در تنظیمات گزینه ساخت نقشه XML وبگاه را فعال کنید، سپس روی گزینه نقشه های XML وبگاه کلیک کنید. تنظیمات متعدد نمایش داده شده به شما کمک می کنند اولویت های خودتان در ساختن نقشه وبگاه را کنترل و اولویت بندی کنید.

نحوه ساخت نقشه سایت با افزونه All in One SEO

تغییرات را ذخیره کرده و نقشه سایت را مشاهده کنید. به آدرس سایت خود یک / و sitemaps.xml را اضافه کنید تا نقشه ساخته شده توسط all in one seo را مشاهده کنید. آدرس آن را یادداشت کنید تا در ادامه در گوگل و بینگ آن را ثبت کنیم.

ساخت نقشه سایت با افزونه Google XML Sitemaps

بدون شک برترین سازنده نقشه سایت همین افزونه وردپرس Google XML Sitemaps است. با امکانات فوق العاده و مخصوصا برای طراحی نقشه سایت در وردپرس معرفی شده است. از این لینک برای رفتن به برگه این افزونه استفاده کرده، ویژگی های بسیار زیاد آن را بررسی کنید.

با نصب و فعال سازی افزونه، تنظیمات آن برای شما نمایش داده خواهد شد. از تنظیمات پایه Basic برای پیکربندی اصلی و از دیگر تنظیمات برای اولویت بندی بخش های سایت برای قرار گرفتن در نقشه سایت استفاده کنید. توجه داشته باشید که اولویت های شما برای نقشه سایت همیشه توسط موتورهای جستجو رعایت نمی شود.

ارسال و ثبت نقشه سایت XML در گوگل

برای ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل کفی است وارد حساب خود شوید و مطابق زیر عمل کنید:

به مسیر “عمومی > امکانات > نقشه های XML سایت” بروید و روی علامت آن کلیک کنید.

نحوه کپی کردن لینک نقشه سایت از افزونه یوست

لینک را کپی کرده و وارد سرچ کنسول گوگل شوید، در مدیریت دارایی Property خود که همان سایت است، روی گزینه افزودن نقشه سایت کلیک کنید.

ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر تولزدر نسخه قدیمی گوگل وبمستر تولز:

مثل تصویر بالا وارد پنل شده سایت را انتخاب کرده و در بخش خزنده Crawl روی گزینه Sitemap کلیک کرده و از دکمه قرمز رنگ Add Sitemap استفاده کنید.

ثبت نقشه سایت در نسخه جدید سرچ کنسول گوگلدر نسخه جدید گوگل سرچ کنسول:

وارد پنل خود که شدید، سایت را از نوار سمت چپ بالا انتخاب کرده و روی Sitemap کلیک کنید.

آدرس سایت برای شما مشخص شده، فقط آدرس سایت مپ را پس از آدرس اصلی سایت بنویسید و روی گزینه Submit کلیک کنید.